Šódžo manga

20. září 2008 v 12:49 | ♥n!ku$hk@♥-Nagase Kaede |  Druhy Mangy

Šódžo manga je určená pro dívky a ženy. V Japonsku, na rozdíl od Západu, dívky a ženy mangu čtou a je spíše výjimkou, když ji někdo nečte. Také značná část chlapců a mužů čte dívčí mangu (přestože jich to přizná jen málo).
První příběh, který lze považovat za šódžo mangu, napsal Osamu Tezuka někdy v 50. letech a vyšel pod názvem Ribon no Kiši (Rytíř Mašle). Hlavní postavu tehdejší šódžo mangy tvořila dívka, typický příběh byl romantický nebo se zabýval vztahy mezi matkou a dcerou. Začátkem sedmdesátých let se šódžo manga adaptovala některá témata šónen mangy, např. sci-fi příběhy, a přidala další vlastní témata. Od té doby rozhodně nelze šódžo mangu považovat jen za jednoduché romantické příběhy. Od konce sedmdesátých let navíc šódžo manga ani netvoří jednolitý blok - mahó šódžo, fantasy a jaoi se stávají samostatnými proudy oddělenými od "mainstreamu".
Také dost dívek/žen čte šónen mangu a přestože stále platí základní rozdělení na šódžo a šónen, tyto dva směry se dosti prolínají a kopírují od sebe navzájem tak, že brzy pravděpodobně přestane být toto dělení užitečné.
Typické šódžo jsou: Sailor Moon, Magic Knights Rayearth (mahó šódžo), Kodomo no Omocha, Slayers (komediální), Fušigi Júgi, Vision of Escaflowne (fantasy), Hana Yori Dango (romantický), Šódžo Kakumei Utena (art), Haibane Renmei (drama, art).
Zdroj:cs.wikipedia.org
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kira Kira | Web | 21. září 2008 v 9:32 | Reagovat

nato v akom som teraz stave by som toho moc neprecitala..a ani by som sa nesusredila..a nemam rada poucne texty :D:D:D inac ten pict k tomu je klaasnyy!!! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama